Centrum Badań Przesiewowych Raka Płuca

Poradnia antynikotynowa

W UCK powstanie Centrum Badań Przesiewowych Raka Płuca (CBRPR)

ośrodek o wysokiej jakości usług medycznych, który musi spełniać wymogi najwyższej jakości w:

  • skutecznym przeprowadzaniu naboru wśród osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca,
  • wykonywaniu badań NDTK oraz ich właściwej interpretacji,
  • zastosowaniu standardowych zaleceń dalszej kontroli lub diagnostyki,
  • raportowaniu wyników badań tomograficznych do Rejestru Badań,
  • skutecznym leczeniu osób z wykrytym rakiem płuca.

W skład Centrum wchodzą specjaliści wszystkich dziedzin pracujący w wielodyscyplinarnym zespole i decydujący o każdym etapie diagnostyki i leczenia na zasadach konsylium. Wielodyscyplinarny Zespół Badań Przesiewowych Raka Płuca (WZBPRP) składa się z: radiologa, patologa, pulmonologa, chirurga klatki piersiowej, onkologa klinicznego, specjalisty radioterapii onkologicznej, pielęgniarki i koordynatora procedur diagnostycznych i leczniczych raka płuca, którego rola będzie podobna do koordynatora Szybkiej Terapii Onkologicznej w Pakiecie Onkologicznym.

W badaniu NLST (US-based National Lung Screening Trial) wykazano 20% zmniejszenie śmiertelności z powodu raka płuca u osób o wysokim ryzyku zachorowania (55-74 lata, >30 paczkolat) poddanych badaniom tomografii komputerowej klatki piersiowej (trzy badania w roku) w porównaniu do osób, u których wykonywano badanie rentgenowskie.

N Engl J Med 2011; 365:395-409, DOI: 10.1056/NEJMoa1102873

Najnowsze wyniki holendersko-belgijskiego randomizowanego badania przesiewowego w kierunku raka płuc (NELSON) opublikowane 29 stycznia w New England Journal of Medicine potwierdzają, że badania przesiewowe w kierunku raka płuc mogą znacznie zmniejszyć wskaźniki śmiertelności. Badacze przeanalizowali wpływ badań u ponad 15 000 osób w 10-letnim okresie obserwacji. Wykazano, że całkowita liczba zgonów z powodu raka płuc spadła o około 33% u kobiet i 24% u mężczyzn, w porównaniu do pacjentów, którzy nie zostali poddani badaniom przesiewowym.

Nullam at diam ultricies venenatis, risus. elit. suscipit dolor ut